Jaanus Samma. NSFW. Esimehe lugu. Eesti paviljon 56. Veneetsia biennaalil. 2015. Foto: Reimo-Võsa Tangsoo.

56. Veneetsia biennaalil esindas Eestit kunstnik Jaanus Samma ja kuraator Eugenio Viola näitus „NSFW. Esimehe lugu” Palazzo Malipieros (09.10 – 22.11.2015).

Näitus jutustas fiktiivse ooperi fragmentidena esitletud installatsiooni vormis loo 1950. aastatel edukat kolhoosiesimehe põlve pidanud Juhan Ojastest (1921-1990, nimi muudetud). Suure isamaasõja veteran, perepea Ojaste saadeti 1966. aastal pooleteiseks aastaks töölaagrisse homoseksuaalsuse süüdistusega. Vangist naasnuna sai mehest kurikuulus juhusuhte lantija Tartus, kes suri 1990. aastal väidetavalt kiremõrva läbi, mille saatis ilmselt korda tema soldatist armuke. Näitus toob esile, kuidas Nõukogude perioodil kontrolliti inimeste igapäevaelu intiimse sfääri terrori läbi, mis ohustas kõiki ühiskonnaliikmeid. Uhke ooperivorm loob vajaliku distantsi, mis aitab kauget minevikku tänapäeva perspektiivist mõtestada.

Näitust saatvad trükised on kujundanud Brit Pavelson. Kahe-osalise näitusekataloogi „NSFW. A Chairman’s Tale“ andis KKEK välja koos kirjastusega Sternberg Press.

2016. aastal sai näitust näha Tallinnas Okupatsioonide muuseumis (15.04 – 09.10.2016).

Jaanus Samma (1982) on õppinud Eesti Kunstiakadeemias graafikat ja õpib hetkel Eesti Kunstiakadeemia doktoriõppes. 2013. aastal võitis Jaanus Samma Eesti olulisima kunstiauhinna Köler Prize’i grand prix ja publikupreemia. Samma kunst on mitmekülgne ja käsitleb muuhulgas erinevaid mehesuse teemasid. Ta on osalenud mitmetel grupinäitustel ja korraldanud isiknäitusi Eestis ning rahvusvaheliselt alates 2005. aastast.

Eugenio Viola (1975) on Napoli Madre muuseumi peakuraator, kes on Eestis varem kureerinud Mark Raidpere näituse EKKMis (2013) ja Orlani koos Reet Varblasega Tallinna Kunstihoones (2008), teinud edukat koostööd Mark Raidperega ning töötanud teiste seas koos maailmanimedega nagu Marina Abramović, Teresa Margolles ja Tanja Bruguera. Lisaks kuraatoritööle peab Viola õppejõu ja kunstiteadlase ametit, olles koostanud hulgaliselt kunstnike monograafiaid, sh Hermann Nitschist (2013), Marina Abramovićist (2012) ja Orlanist (2007).

Näituse tiim
Kunstnik Jaanus Samma
Kuraator Eugenio Viola
Komissar Maria Arusoo (KKEK)
Asekomissar Rebeka Põldsam (KKEK)
Disainer Brit Pavelson
Installitiim Valge Kuup (Jaana Jüris, Neeme Külm, Villem Säre) ja Tõnu Narro
Kunstiline tiim Kärt Kukkur, Kristina Õllek, Helin Tikerpuu
Projekti assistent Sten Ojavee (KKEK)
Videoteoste režissöör ja stsenarist Marko Raat

Näituse kataloogi koostasid Rebeka Põldsam (KKEK) ja Eugenio Viola, kuhu tegid kaastööd Maria Arusoo, Rebeka Põldsam, Eugenio Viola, Maarja Kangro, Slava Mogutin, Kevin Moss, Riikka Taavetti, kataloogi täiendavad valitud fotod ja reprod näituselt. Kataloogi teise osa „Criminal Case” panid Esimehe toimiku ja kunstniku tehtud intervjuude põhjal kokku Martin Rünk ja Jaanus Samma.

Projekt valiti välja avatud konkursil, valiku langetas žürii koosseeisus Sirje Helme, Rael Artel, Andres Kurg, Kaido Ole, Maria Arusoo, Alfredo Cramerotti, Maria-Kristiina Soomre, Andres Kask.

EAS Logo
Toeta meid