
13. juunil kell 18.00 avaneb Vilniuses Sapieha palees Edith Karlsoni näitus „Marss!“. Tegu on uue kohaspetsiifilise installatsiooniga, mis on ühtlasi kunstniku esimene suur isikunäitus Leedus. „Marss!“-i kuraator on Maria Arusoo, näituse on kaasprodutsendid on Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus ja Sapieha palee.
Näitusele „Marss!“ on Karlson loonud hübriidolendite armee, mis marsib läbi Sapieha palee baroksete ruumide. Ruumid on üle võtnud pidevas muutumises olevad figuurid, kes kas liiguvad kuhugi või põgenevad, ehkki pole päris selge, mille eest. Näitus tõukub paljuski tänapäeva maailma seisust – sõdade ja kriiside kaosest – kus üksikisikud satuvad olukordadesse, mida nad pole valinud, kuid millega tuleb terve mõistuse säilitamiseks kohaneda.
Kohanemine ongi näituse üks võtmesõnu. Karlsonit paelub inimese võime kohaneda – sageli leiame end kohutavates olukordades, millega me ei suuda leppida, kuid mõne aja möödudes märkame, et oleme siiski kohanenud, liigume edasi ja käitume enda jaoks täiesti ootamatult. Kohanemine on ellujäämismehhanism, kuid ka hirmutav paradoks, mis sunnib meid aktsepteerima asju, mis lähevad vastuollu meie tõekspidamistega – kui kuuleme käsku “Marss!”, leiame end ootamatult teel suunas, kuhu meid on lükatud, käes relvad, mis on meile sunniviisiliselt antud. See pole näitus paratamatusest, vaid pidevast muutumisest – kes tegelikult juhib ja otsustab, kuhu me liigume?
Näitus avaneb 13. juunil Mikk Lahesalu performance’iga. Mikk Lahesalu on performance-kunstnik, kelle looming keskendub peamiselt drag’ile, videole ja installatsioonile. Oma drag-persoona, Temakese kaudu käsitleb Lahesalu sageli teemasid nagu kväärikogemus, hoolimine, üksildus ja ühiskondlikud võimustruktuurid. Avamisõhtu etteastes kehastab ta hübriidolendit, kes otsib Karlsoni müstilises maailmas tunnustust ja kaaslast.
14. juunil kell 18.00 toimub 1. korruse Lõunagaleriis vestlus Edith Karlsoni ja Maria Arusooga, mida modereerib Inesa Brašiškė. Vestlus toimub inglise keeles.
Näitus jääb avatuks 15. septembrini.
Edith Karlson on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia installatsiooni ja skulptuuri eriala (bakalaureus, 2006; magister, 2008). Ta on pälvinud EKA noore kunstniku preemia (2006), Köler Prize’i publikupreemia (2015) ning Eesti Kultuurkapitali kujutava ja rakenduskunsti sihtkapitali aastapreemia (2019). Aastatel 2018–2020 ja 2022–2024 oli ta üks viiest kunstnikust, kellele määrati kunstnikupalk. 2021. aastal autasustati teda Eesti Kultuurkapitali peapreemiaga. 2024. aastal esindas Edith Karlson esindas oma loominguga Eestit 60. Veneetsia kunstibiennaalil.
Maria Arusoo on kuraator ja dramaturg ning alates 2013. aastast Eesti Kaasaegse Kunsti Keskuse (KKEK) direktor ja Eesti paviljoni komissar Veneetsia biennaalil. Ta on olnud külalislektor nii Eesti Kunstiakadeemias kui ka Chicago Kunstiinstituudis (SAIC). Arusoo on avaldanud artikleid Eesti ajalehtedes ja kultuuriväljaannetes ning on olnud mitmete raamatute ja kataloogide toimetaja või kaasautor kirjastustele nagu KKEK, Lugemik, Sternberg Press ja Mousse. Ta on ajakirja A Shade Colder kaasasutaja. Tema hiljutiste projektide hulka kuuluvad Eesti paviljon 60. Veneetsia biennaalil (2024), kus esitleti Edith Karlsoni näitust „Hora Lupi“, melanie bonajo näituse „Kui keha ütleb jah“ kureerimine Kumu kunstimuuseumis (2024) ning näituse „Sequences“ kureerimine Reykjavíkis (2024). Praegu töötab ta 61. Veneetsia biennaali Eesti paviljoniga, kus esineb isikunäitusega Merike Estna.
Näitusetiim
Koordinaatorid: Inesa Brašiškė, Edgaras Gerasimovičius, Povilas Gumbis
Graafiline disain: Jonė Miškinytė
Helikujundus: Raul Saaremets
Produktsioon: Art Allmägi, Maria Arusoo, Kipras Garla, Erik Liiv, Mihkel Lember, Eva Mahhov, Tõnu Narro, Sten Ojavee
Installatsioon: Jokūbas Čižikas, Antanas Dombrovskij, Antanas Gerlikas
Haridusprogramm: Goda Domaševičiūtė, Indrė Liškauskaitė, Laura Misiūnaitė, Gerda Sokelytė
Tõlked: Edgaras Gerasimovičius
Keeletoimetus: Keiu Krikmann, Dangė Vitkienė
Kommunikatsioon: Luka Jefremovaitė, Giedrė Ivanova, Danielius Radis
Valguskujundus: Antanas Dombrovskij
Avamisõhtu performance’i-kunstnik: Mikk Lahesalu ehk Temake
Suur tänu: Kunstniku perele
Korraldaja: Sapieha palee
Partner ja kaastootja: Eesti Kaasaegse Kunsti Keskus, Eesti Kultuurkapital
Kaasrahastus: Eesti Kultuuriministeerium
Toetajad: Corner Hotel, Eesti Vabariigi Suursaatkond Vilniuses