ArtGenda 2000

Helsingi, Soome

8.-28.05.2000 – Eesti ekspositsioon Lasipalatsi meediakeskuses

ArtGenda oli võrgustik, mis ühendas 17 Läänemere-äärset linna. Selle peamine eesmärk oli näidata piirkonna noort kunsti ning arendada ja tugevdada kultuurilist suhtlust. ArtGenda lähtepunkt oli Läänemere regiooni noorte kunstnike biennaal, mis algas Kopenhaagenis aastal 1996. Sel ajajärgul oli Läänemere piirkond „uus“ ja Euroopa jaoks suure tähtsusega, eriti vajalik oli edendada kunstialast dialoogi ja kultuurikontakte. Otsus keskenduda rahvuste asemel linnadele rõhutas linnaelu, noortekultuuri, subkultuure ja meediat kui kunstnikele olulist tõukejõudu.

Eestist kuulus ArtGenda võrgustikku Tallinn. Eesti projekt „AnaloogTV“ viitas tagasi nõukogudeaegsele võimalusele vaadata Tallinnas Soome televisiooni. Ettevalmistavas faasis koosnes „AnaloogTV“ performance’itest, häppeningidest ja kohaspetsiifilistest installatsioonidest, mis pidid Tallinna linnaruumi tungides esile kutsuma vastukaja. Projektis osalesid Andres Kurg, Hanno Soans, Indrek Leht, Marko Raat, Andres Ojari, Ilmar Valdur, Jasper Zoova, Jaanus Kivaste, Andres Maimik, Kadri Kõusaar, Rainer Jancis, Marko Laimre, Mari Sobolev, Priit Velmre, Catarina Campino ja Juhan Ulfsak.

Eesti projekt "AnaloogTV"

Manifesta III

Ljubljana, Sloveenia

Kuraatorid Francesco Bonami, Ole Bouman, Maria Hlavajova, Kathrin Rhomberg

23.06.-24.09.2000

Manifesta biennaali kolmandaks asukohaks valiti Ljubljana nii asukoha tõttu Balkani ja Euroopa piirimail kui ka väljapaistvate kunstitegijate ja -institutsioonide hulga poolest. Kuraator Francesco Bonami sõnul on oluline vaadelda Manifestat kui ’heterotoopiat’ või ’teist ruumi’, mitte (ainult) kui näitust. Erinevalt varasematest Manifestadest oli kolmandal biennaalil konkreetne raamistik ja pealkiri, „Piirjoone sündroom – kaitseenergiad“. Metafoorina kujutas see kaasaegset Euroopat, aga ka globaalset kultuuri laiemalt, kus olulisel kohal on mure poliitilise, kultuurilise ja majandusliku homogeniseerumise pärast.

Eestit esindas Ene-Liis Semper („FF/REW“).

Ene-Liis Semper "FF/REW"