Johannes Säre

Johannes Säre (1983) on fotokunstnik, kelle teosed põhinevad keelemängudel, popkultuuril ja ruumimaagial. Säre tööde fookus on pööratud vaatajale, tema installatsioonid on esmapilgul interaktiivsed, kuigi tegelikult pole vaataja selle sees aktiveeritud, vaid pigem „lõksu“ püütud. Näiteks teostes „Nimeta (Kokkukukkuv tuba)“ (2013) ja „Vaataja kõnnib kallakust alla ja üles tagasi“ (2013) on vaatajat justkui kuritarvitatud, kuna ta ei ole teadlikult allunud kunstniku strateegiale. Säre näilist jultumust näitusekülastaja suhtes tunnistab ka teos „Nimeta (Suitsurõngakahur)” (2013), mille algimpulss oli tema enda sõnul lihtsalt „mingi pahvakaga vaatajale näkku lajatada“. Nii proovib Säre oma loomingus lahendada kunstipubliku passiivsuse probleemi ja pakkuda elamust vaatamisharjumuseta näitusekülastajale.

Vaatajaga kontakti astumise viisi alusel saab Säre loomingu jaotada kolmeks põhitüübiks: ruumimängud, kineetilised installatsioonid ja staatilised objektid. Ruumimängud, mis dikteerivad külastaja liikumist ruumis, on näiteks „Risoom“, „Nimeta peegliruum (Sinu kukal)“ (2013) ja „Vaataja kõnnib kallakust alla ja üles tagasi“ (2013). Kineetilised installatsioonid, nagu „Nimeta (Suitsurõngakahur)“ ja „Nimeta (Kokkukukkuv tuba)“, käivitab vaataja liikumine. Staatilised objektid vaatlejate liikumist ei dikteeri. Need on ehk kõige n-ö konventsionaalsemad kunstiteosed – külastaja saab neid rahus vaadelda ning oma reeglite alusel kogeda. Tihti on niisuguste tööde puhul tegu sõnasõnaliste keelemängudega, näiteks „Non-Perpetuum Mobile” (2013) ja „Pealkirjastamata kuhi kaale” (2013).

Aastatel 2008–2010 kuulus Säre kunstirühmitusse JIM (koos Iti Kasseri ja Maido Jussiga). Nende näituste keskseks teljeks oli staarimütoloogia ja selle dekonstrueerimine, kaasaegne elutunnetus digikultuuri ja avaliku ruumi vahepeal. Säre on teinud koostööd ka fotograafide Sigrid Viiri ja Kristiina Hanseniga.

 Aastatel 2006–2009 õppis Säre Eesti Kunstiakadeemias fotograafiat. 2014. aastal võitis ta Köler Prize’i publikupreemia. 2016. aastast töötab ta Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseumi tegevdirektorina.