Fred Kotkas / Eesti pidu

„Eesti pidu“ on maalinäitus, mis annab värvika ülevaate Eesti pidupäevadest ja neid tähistavatest inimestest. Vaatluse all on kõikvõimalikud sündmused, tähtsatest riigipühadest autoliikudeni, mis annavad meile põhjuse koosviibimiseks ja rõõmustamiseks. Sündmuste keskmesse on valitud võimalikult erineva tausta ja maailmavaatega inimesed, andes läbilõike meie kontrastsest ühiskonnast. Ainestikule on lähenetud mitme nurga alt, näidates seda, milline on erinevatesse kihtidesse ja gruppidesse kuuluvate inimeste ettekujutus ühest õigest peost, agai ka seda, milliseks üks pidu kujuneda võib, kui asjaosalistel kipuvad arvamused lahku minema.

Näituse eesmärk on pakkuda mõtlemapanevat kunstielamust, mille naljaka ja meeltlahutava (sõna kõige paremas mõttes) fassaadi taga peitub ühiskonna murekohtadele tähelepanu tõmbav sisu. Autor ei vibuta sealjuures näpuga ega anna pealtnäha hukkamõistvaid hinnanguid, vaid läheneb ainestikule pigem erapooletu vaatlejana, jättes näitusekülastajatele järelduste tegemiseks vabad käed. Kuid ilmselt ei jää see varjatuks, et sellise taktika tagamõtteks on selge soov avada kartulikeldri uks ja lasta sinna natuke valgust ning värsket õhku, teisisõnu muuta meie ühiskond targemaks, avatumaks ja sallivamaks. 

Näitused toimuvad Tartu Kunstimajas 27.08.-23.09.2018, Pärnu Linnagalerii Kunstnike Majas 10.10.-03.11.2018 ja Viljandi Kondase Keskuses.

Lisainfo EV100 kodulehel

Foto: fragment illustratsioonist. Fred Kotkas