Liina Siib „Eesti naine Soomes“

01.02.2016 - 01.12.2018
„Rändajate ja kohanejate“ programmi kuuluv Liina Siibi uurimusprojekt „Eesti naine Soomes“ alates 01.02.2016 kuni 01.12.2018 ning lõpedes etenduse ja näitusega Tallinnas ja Helsingis.

Liina Siibi visuaalse uurimuse „Eesti naine Soomes“ keskmes on Eestist viimase paarikümne aasta jooksul Soome tööle ja elama läinud naised. Lähteküsimusest „Miks ollakse ja töötatakse Soomes?“ on välja kasvanud laiemad teemad, näiteks naise positsioon Euroopa Liidu tööturul, elu ja töö kahe riigi vahel; pidev teelolek kui majanduslikult pealesunnitud migratsioon või uute teadmiste ja kogemuste omandamise soovist ajendatud rännak. Kas kahe riigi vahel elamine on leppimine teadmata pikkusega ajutise olukorraga või on see teadlik kuulumine kategooriasse „Eesti jaoks kadunud“? Ehk saame vaadelda töötamist eri kultuurides võimalusena piiride ja kuuluvuse ümbermõtestamiseks ning uute kogukondade ehitamiseks altpoolt?

Uurimistöö kulmineerub performatiivsete väljaastumistega audiovisuaalse installatiivse teosena, mida esitatakse Helsingis, Tallinnas ja Võrus 2018. aastal. Esimene ülesastumine oli 23. märtsil 2016 HIAPi projektiruumis Suomenlinnas Helsingis. Performance’is „Koristaja, treener, õde, õpetaja, kosmeetik“ lõid kaasa viis tantsijat Soome eestlaste tantsustuudiost Dancest. 

Projekti partnerid on HIAP, Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus ja Vana-Võromaa Kultuurikoda.