KRIITIKA - Raimu Hanson, Tühja korterit täidab näitus. – Tartu Postimees 06.05.2009

Kaunis maja Emajõe ääres Jõekaare elurajoonis aadressil Siili 6 on elanikest kaunis tühi. Üht tühja korterit täidavad Tõnis Saadoja akvarellid, mille seadmise eest sügisel näituseks Tallinnas sai ta suure tunnustuse. Mullu novembris pealinna Ilmarise kvartali ühes korteris välja pandud mustvalgete akvarellide näituse «Kodulinn Tallinn» eest sai 1980. aastal sündinud kunstnik Eesti Kultuurkapitali kujutava ja rakenduskunsti sihtkapitali aastapreemia.

Nüüd võib seda vaadata Emajõe-äärses elamus, mis rahvasuus on saanud nime Siili Six. Saadoja sõnade kohaselt on tegemist mullusügisese näituse laiendatud väljapanekuga. Akvarellimaalid on lõpliku siseviimistluseta korteris, mis asub avarate loodus- ja linnavaadetega seitsmendal korrusel.

Elamus Siili Six

«Tartus on boonusena väljas lisaks algupärasest komplektist välja jäänud motiividele ka need lõpuni maalimata tööd, mis valmimist ootavad,» märkis kunstnik. Näitus koosneb tema selgituse kohaselt monokroomsetest fotorealistlikest akvarellidest ning on vormistatud Tallinna suveniirpiltide laadis. Sellise vormi on kunstnik laenanud nn Toompea tänavakunstnikelt, kes müüvad pealinna suveniiripoodides vanalinna vaadetega akvarellide koopiaid.

Saadoja on väljapaneku tööd maalinud kahe aastaga. «Kuigi Tallinn ja Tartu on erinevad kohad, on mõlema linna arengud ehk sarnasemadki kui esmapilgul arvata oskaks või tahaks,» märkis kunstnik. «Seetõttu peaks väljapanek igaühes olenemata elukohast või kodulinnast otsest ära- või kaasatundmist tekitama.»

Näitusel eile vaatajaid vastu võtnud teatriteaduse tudeng Krislin Virkus juhtis tähelepanu muu hulgas sellele, et kunstnik on mõned vaated kujutanud peegelpildis.

Ainult üks Tartu vaade

Ja kavalalt naeratades palus ta enam kui saja töö seast üles otsida ainukese Tartu-teemalise töö. Siinkohal olgu vihjeks öeldud, et sellel pildil on muu hulgas Siili Six ja Tigutorn.

Akvarellimaalid ja pooleli tööd

• Tartus Siili tänav 6–39 korteris saab vaadata Tõnis Saadoja (1980) akvarellimaalide näitust «Kodulinn Tallinn», kus on ka pooleli olevaid töid.
• Vaal-galerii korraldatud näitus on avatud 13. maini iga päev kell 12–20, sissepääs tasuta.
• Näitusele pääsemiseks tuleb helistada välisukse juures kella nr 39 või telefoninumbril 5673 5715.