KATALOOG - Tõnis Saadoja ja Maarit Murka, EESTI POISS. EESTI TÜDRUK. – kunstikeskus.ee [http://www.kunstikeskus.ee/galerii/galerii_saadoja_murka.htm#about]

Tõnis Saadoja (s. 1980) ja Maarit Murka (s. 1981) on tunnustatud noored maalijad, kelle tegevussuunaks fotorealism – kujuneva, ent juba äratuntava ja omalaadse käekirjaga.

"Eesti poiss. Eesti tüdruk" on minu ja Maariti ühisprojekt. Meie "modellid" on võõrad inimesed tänavalt - Maarit pildistas poisse, mina tüdrukuid. Seejärel maalisime fotode järgi üle-elusuurused portreed. Inimesed sattusid kaamera ette ning hiljem maalidele iseenese teadmata. Võib-olla on hiljem keegi ennast või oma tuttavaid ära tundnud (mina tean isiklikult ühte).
(Tõnis Saadoja)

Seeria on külmalt dokumentalistlik. Tõnise teostuses tüdrukud ja minul poisid ehk siis vastassugupool vaatleb vastassugupoolt ja umbkaudu endavanuseid noori. Poisse jälgides ja maalide jaoks valides ei lähtunud ma ainuüksi enda isiklikust maitsest - määravaks sai varane hommikutund, kus noori kutte just massiliselt liikumas ei olnud. Teiseks oluliseks valikuks sai värv. Kuna pildistatud on noori - ehk siis trendide loojaid - siis lähtusin värvide valikul samuti hetke trendidest. Kõik värvid on moekalt mustaga segatud. Siinkohal palun siin arvesse võtta ka maalide loomise aastat (2003, esmaesitlus Vaal galeriis), sest teadupärast trend muutub suht kiiresti. Miks poisid negatiivis? Ei, tegemist ei ole negatiivse suhtumisega meestesse. Siinkohal pidasin silmas näituse tervikut, et 2 eri sugupoolt saaksid kenasti eristatud, sest erinevad nad ju on.
(Maarit Murka)

Stiili järgi võiks neid määratleda hüperrealistideks, ent 21. sajand on toonud sellesse nii palju uut, et parem on vana hüperrealistlik maalipilt silme eest kustutada. Murka ja Saadoja kuuluvad fotorealismi uude põlvkonda ja fotot jäljendades ollakse kinni tänase päeva detailides ja hoiakutes. [...] Reibas reportaaž poistest ja tüdrukutest elab glamuuri tähe all ja seda on oskuslikult maali keelde vormitud. Elegantse stsenaariumi lahutamatuks osaks on valitud mustvalge maalitehnika, mida vaid üksikud friigist maalijad on osanud hinnata.
(Eha Komissarov)