PRESSITEADE - Elin Kard, kuraatoritekst Neeme Külma isiknäitusele Hobusepea galeriis 18.–26.04.2006

Teisipäeval, 18.04.2006 kell 17.00 avatakse Draakoni galeriis NEEME KÜLM´a isikunäitus "Purskkaev".

Neeme Külm:
Meil on kaks võimalust - kas mõelda oma surelikkusest või mitte. Kui peaksime saavutama igavese elu, kas see ei ole siis mitte igav? Kas surelikkuse paratamatuse tunnistamine, religioossus ja Paradiisi pääsemise lubadus annab jõu taluda surelikkuse paratamatust etteantud elu pikkuse jooksul.

Teadupärast ei ole elu näitemäng, kuigi me võtame elu jooksul omaks erinevaid reaalseid rolle, ei suuda me kõike pisiasjadeni läbi mõelda. Ei aita siin erakordne mälu ega tohutu töövõime. Looming on üks väheseid võimalusi kogeda ja samastuda. Kas tegu on siis teatri, kirjaduse või kunstiga, ei oma erilist tähtsust. Looming on ikka rohkem tundmatu avastamine. Kunst muutub ohutuks kohaks kus viibida ja kus määratletakse vastuolu kahe paradigmana - materialistliku ja monistliku vahel; kus inimese osaks on vaid oma kehalisuse, lõplikkuse kogemus; idealistlik ja metafüüsiline aga markeerib iha kehavälise või -ülese eksistentsi järele. Olgugi et see vastuolu tundub olevat lepitamatu, tuleks leida kolmas võimalus, mis vabastaks surma võimust.

Küsimus ei seisnegi siis enam mingi "elust suurema" saladuse avastamises, vaid ellujäämises, surelikkuse ohtlikus reaalsuses. Lootuses, et hoolimata inimese olemuslikust üksindusest võib lisaks tema kehalisele olemisele eksisteerida "midagi veel". Uinudes me peaksime olema teadlikud, et unest võib saada igavene, lõputa uni, vabastamaks meid "surma võimust" ja surelikkuse agoonilisest valust.