PRESSITEADE - Pressiteaede näitusele „Vereolümpia“ Hobusepea galeriis – 01.04.2004-12.04.2004

Kolmapäeval, 31.märtsil 2004 kell 17.00 avatakse Hobusepea galeriis MARKO MÄETAMME & PIA FRAUS´i ühisnäitus "Vereolümpia".

Ammukse see oli, kui Mäetamm käis pärnakatele surma ja kadu kuulutamas. Aga et süües kasvab isu ja suvepealinna kodanikud on nüüdseks edukalt tõe varju näha saanud ning kuulekalt Mäetamme religiooni omaks võtnud, on käe valgemaks saanud kunstimisjonär uusi ohvreid otsides ka siinmail ringi vaatamas.

Võtnud teine nõuks seekord olümpiamängud korraldada, vereküllased pealegi nagu üleriigilised doonorite suvepäevad. Sätib aga vaatajate ajud stardijoonele ritta ja viskab kamaluga verd vahele. Alad ja vastasedki hoolikalt valitud, just ellujäämismatkale kohaselt.

Põigelda saab majamonstrumite vahel, kus vereloomet purskab ustest ja akendest; punduvatel ja pakitsevatel kallitel kodudel lõgisevad suurest survest klapid ning märatsevaks akvarellistiks moondunud Mäetamm heidab aga vett ja värvi leiliks juurde, ikka selleks, et eksistentsiaalne õud ja õõv paremini pärale jõuaks. Kel pärast avaala veel hing sees ja kuiva jalaga kaldale pääsenud, seisab ees kohtumine värviliste liblikate parvega, mis lähemal vaatlusel hoopiski mõrtsuk-punamütsikeste sülemiks osutub. Tiibadega laperdades ja pikeerides vehklevad nood ringi, tardunud naeratus näol ja kööginuga püsti peos, justnagu tegelased lapsepõlve köögivakstul. Ja nagu sellest veel vähe oleks, tuiskab punamütsikeste sajuhoogude keskel ringi energiline kollane kummipart, surnukirstust vermitud lapsekäru raginal kõhu ees lükates, kõrghoone pealmisest kihist välja viskunud ning vägivaldselt väändunud poisslapse surnukeha sees.

Ei jäta Mäetamm surma rahule, muudkui torgib ja kisub kiuslikult kuueservast, kutsub teist muudkui kaaslaseks ja kompanjoniks. Eesmärk teiselgi endine, et kui üksi ei saa, siis kahepeale teeb ikka sootsiumile selgeks, et ei ole kerge kellelgi seda va lühidavõitu elukest läbi loogelda.

Animatsioonide helitaust Pia Fraus

Näitus jääb avatuks kuni 12.04.2004

Näitust toetavad :
Eesti Kunstiakadeemia, Eesti Kultuurkapital, Eesti Litograafiakeskus, Janar Puuram, Hobusepea galerii

Erilised tänud :
Andres Amos
Elin Kard