PRESSITEADE - Reet Varblase pressiteade näitusele “30 Stories and 4 Cockroaches” Tallinna Kunstihoone galeriis - 12 . 11 – 05. 12.2010

SA Tallinna Kunstihoone Fond teatab, et neljapäeval, 11. novembril kell 18 avatakse Tallinna Kunstihoone galeriis Marko Mäetamme näitus “30 Stories and 4 Cockroaches” ehk siis “30 lugu ja 4 prussakat”. Näitus on lahti 12 . XI – 5. XII 2010.

Nädal tagasi, kolmapäeval, 3. novembril avas Marko Mäetamm Hobusepea galeriis näitus “Van Damme, juuksekarv ja palju muud”. Näituse saatetekstis kirjutab galerist Elin Kard lisaks kunstniku kummalise, tiba isegi sundmõttelise unenäo kirjeldusele, et Marko Mäetamm on jäänud samade probleemide juurde nagu oma viimasel personaalnäitusel 2007. aastal, pigem on teemadering kitsenenud ja enam kontsentreeritud, pöördudes majanduslikult ja sotsiaalselt toimetulekult enam isiklikele suhetele ning paranoilistest hirmudest ja ettekujutustest tingitud sundmõtetele. Ka Kunstihoone galerii väljapanekus jätkab kunstnik sama problemaatikat. Võib isegi öelda, et need kaks näitust on ühe suurema projekti (eneseväljenduse) kaks külge.

Kunstihoone galerii esimese saali tööd on tehtud New Yorgis resideerumise ajal tänavu septembris. Sellest siis ka ingliskeelne pealkiri. Väljendusviisiks on Mäetamm valinud väga traditsioonilise akvarellitehnika (mida aga vaatamata sellele, et akvarellid on kõige paremini minev kunstikaup – ilmselt nii soodsa hinna, kiiresti valmimise kui ka üldiselt levinud arusaama tõttu, et just selles tehnikas tuleb kõige vahetumalt esile kunstniku isiklik, vahetu puudutus –, on samas just seda tehnikat kasutanud ka paljud nüüdiskunstnikud, Aga vahest just selle tõttu, et viia vaataja mõte kodule, kunstiteosele kui kodu märgile.).

Marko Mäetamm kirjeldab oma tööde valmimisprotsessi: “Jalutasin mööda linna ringi ja kirjutasin lugusid. Ideid sain iseenda peas liikuvatest mõtetest ja ümbritsevast keskkonnast tulevatest signaalidest. Lood räägivad sellest, mis juhtub kodus. Lisaks isiklikule elule inspireeris mind nende tööde tegemisel kusagilt juhuslikult loetud intervjuu David Lynchiga, milles ta ütles, et kodu on koht, kus läheb alati midagi valesti.

Tööde vormiline külg on inspireeritud keraamilistest maalitud ahjuplaatidest, mida ma nägin suve lõpul naise ja lastega mööda Lõuna-Eestit ringi sõites Sangaste lossis.”

Galerii tagumises saalis olev video on inspireeritud pereväärtustest ja sellest, mida inimesed neist arvavad.