PRESSITEADE - Anders Härm, kuraatoritekst isiknäitusele “Videod / Videos”13.10.2005 - 30.10.2005

Pole ilmselt kahtlustki, et kunstnik Mark Raidpere seni kõige kaalukam näitus toimus ja toimub jätkuvalt edasi Veneetsia biennaalil Eesti paviljonis. Tallinna Linnagaleriis eksponeeritakse kahte videoinstallatsiooni, mis väljas ka seal ning spetsiaalselt biennaali jaoks valminud- “Shifting Focus” ja “Voiceover”. Näitusel Linnagaleriis tulevad need teosed Eestis nii öelda esmaettekandele võimaldades ka eesti publikul tema viimastest loomingulistest sammudest osa saada.

Raidpere kunst on harjumuspäratult intiimne, isiklik ja pihtimuslik. Näib, et kunstnik pöördub ikka ja jälle tagasi ühe teema juurde, mida võiks juba nimetada tema loomingu tuumaks: need on perekondlikud suhted klassikaliselt freudistlikus triaadis- ema, isa ja Mina ning sealt tulenevalt isiklikud identiteediprobleemid ja vastuolud. Nagu Hanno Soans, kes kureeris Raidpere näituse biennaalil, on temast kirjutades tabavalt väitnud: “Väikeperekondliku sfääri isoleeritus ja privaatsus oli Habermasi järgi kunagi küllastatud ja vaba siseelu ajalooliseks sünnipaigaks. Mõistagi jääb see romantismiaegne kujutelm tänases kaamerasilma poolt kolonialiseeritud tegelikkuses rahuldamata Ego-Ideaali valdkonda, mis kruvib pingeid kunstniku ja sootsiumi väärtushinnangute vahel. Privaatsfääri ideoloogiline determineeritus viib lahendamatute suheteni lähedaste vahel, mida Raidpere üha uute vahenditega avada katsub.”

Eelnevalt peamiselt moefotograafina tuntud Mark Raidpere kerkis eesti kunstis esile üheksakümnendate teisel poolel võimsa isiknäitusega “Io” Vaal galeriis ning sellele järgnenud ühisprojektiga “Neljal käel” koos Ene-Liis Semperiga Rotermanni Soolalaos. Järgnenud aastatel osales Raidpere mitmetel näitustel nii Eestis kui ka väljaspool, seal hulgas Balti Fototriennaalil “Ars Baltica” 1999 ning näitusel Emotion Eins: Frankfurdi Kunstvereinis 2004. aastal.