KATALOOG - Hanno Soans, Mark Raidpere. Io. 1997. Fotosari. 100 x73 (16 tk.). – Eesti Kunstimuuseum. Kultuurkapitali ostud [http://ekm.artun.ee/kunstnikud/Raidpere_Mark/index.html]

Mark Raidpere on fotograaf, kes sai üheksakümnendate keskpaigas tuntuks glamuursete moe- ja elustiilifotodega, mille taustsüsteemi moodustab Linnar Priimäe poolt kümnendi keskel promotud "manerism" noores eesti fotos. Sellel ilutseval foonil torkab 1997. aasta sügisel toimunud Raidpere isiknäitus silma selge ja valusa iseseisvumisena, suveräänse enesekehtestusena. Ene-Liis Semperi "Nimetu" (1996) ja Mark Raidpere "Io" (1997) avavad vastukaaluks 1990ndate keskel domineerinud eufoorilisele, meedialavastustes pihustunud staarimina kujundile eesti kunstis problemaatilise, vägivaldse, psühhoanalüütilise kehadiskursuse.

"Io" (itaalia k. "mina") on Mark Raidpere traumaatiline autoportree, erakordselt isiklik fotoseeria. Autor püüab dialoogis kaameraga, oma kätele põletatud haavu ja oma haavatavust eksponeerides tagasi jõuda personaalse kriisi epitsentrisse. Seeria intensiivsemates fotodes paaritub piinatud gay-esteetika julmuse ja groteskiga sedavõrd intensiivselt, et Mina-tervik püsib koos veel õige tinglikult. Vägivaldne autistlik subjekt avab end hüsteerilistes konvulsioonides, vastuoluliste impulsside pantomiimis, kompulsiivsetes riitustes, mis asendavad psühhoanalüüsi kõneteraapiat. Põletushaavade ehedusprooviga peeglifaas leiab lahenduse seeria melanhoolsemates enesepildistustes, kus isiksust lõhestavad pinged on kuhtunud. Seeria must-valge, karune esteetika rõhutab fotolavastuse dokumentaalset tausta.