KRIITIKA - Johannes Tralla. Jaan Toomiku uus näitus on varasemast helgem. – ERR.uudised.ee 3.11.2011

Rahvusvaheliselt üks tuntumaid eesti kunstnikke Jaan Toomik pühendas oma 50. sünnipäevale näituse "Turist", kus näeb oodatust helgemat Toomikut.
50aastaselt võiks juba omaks võtta klassiku staatuse, puhata ja korraldada ilus tagasivaateline ülevaatenäitus stiilis "minu parimad tööd möödunud sajandist". Pehme mandumine pole Jaan Toomikule iseloomulik. Ka mitte 50neselt. Ja nii tegi ta hoopis värskete töödega "Turisti", vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Meie elu sunnib sind tundma, kui sa oled 50, siis 50neselt. Ja kui järsku käitud nagu kümneaastane, siis seda peetakse pentsikuks. Aga aeg-ajalt on kunstnikul see vabadus olemas. Nii kaua, kuni see vabadus on lubatud, nii kaua kasutame seda võimalust," ütles Toomik.

Enda sõnul üritab ta optimistlikum olla. Juubelinäituseks valminud maalid polegi enam nii ängistavad kui Toomiku varasemad tööd.

"Eks siin ole erineva esteetikaga maale. On kontseptuaalset nihestatud nalja, nagu see plahvatuse pilt, mille pealkiri on "Otse paradiisi", minu homage enesetaputerroristidele. Ja on oma esialgse tähenduse kaotanud ruume ja hooneid /.../, mis juba muutuvad metafüüsiliseks ruumiks, kui tal esialgne tähendus ära kaob," kirjeldas kunstnik.

Videoga viib Toomik publiku taas oma lapsepõlveradadele. Seekord lennuradadele Haapsalu kanti.

"Ma mäletan väga selgesti, kuidas ülehelikiirusel lennukid tegid proovilende, nii et terve linn paukus öösiti. Mingi alateadlik liin on olemas," sõnas ta. "Mind paelus, kuidas võimalikult minimaalsete vahenditega suhelda ruumi kui sellisega. Seal on kolm angaari. Kui oled ristumiskohal, siis hüüdes või tehes jalaga betooni löögi, tekib kolmkõla ja heli hakkab väga veidralt mõjuma".

Täna Vaala galeriis avatud näitus jääb avatuks 26. novembrini.