KRIITIKA - Tarmo Õuemaa. Jaan Toomik avas juubelinäituse. – Lääne Elu 3.11.2011

Täna, 3. novembril avas Jaan Toomik Tallinnas Vaal galeriis oma 50. sünnipäeva näituse "Turist”.

Näitusele toodud uues videos näitab Toomik vaatajale mahajäetud ruumi, füüsilise kohaloleku taju ja mälestustesse kadumist, mis teatavasti kuuluvad tema videokeele olemuse ja süntaksi juurde. Lõviosa ”Turistist” moodustavad siiski uued maalid, neist rääkides on autor silmnähtavalt elevil ning viitab muutustele. Toomiku muutuvast stiilist, mille tunnuseks on sissepoole pöörduv pilk, räägitakse juba aastaid.

"Vaataja leiab näituse töödest jätkuvalt kunstniku autobiograafilist tausta, kuid selles projektis teda lapsepõlve pained ei kummita, tööd ei ole enam ängistavad, vaid uurivad pigem suhestumist mälestusliku ruumiga," lubavad Vaal galerii kuraator Eha Komissarov ja projektijuht Tiina Määrmann.

"Jaan Toomik 50? Kas ees seisavad taltumise aastad või andis Toomik sõrme kuradile ja temast ei saa kunagi taltsas klassik? 50. sünnipäev on kindlasti väljakutse 1990ndate kunsti muutjate põlvkonnale, ent ka publik on järgneva suhtes teadmatuses. Me ei tea, mis hakkab juhtuma kunstnikega, kes on harjunud looma enda loodud reeglite järgi. Kunstniku puhul me ei räägi mitte vananemisest, vaid aegumisest. Toomiku puhul näeme, et noored kunstnikud soovivad olla Toomiku moodi, aga temal puudub vajadus nende moodi olla," seisab galerii näitusetutvustuses.

Eesti üks tuntumaid ja ka skandaalsemaid kunstnikke Jaan Toomik on pärit Haapsalust ja teeb siin siiani suviti suurejoonelist kunstiüritust Seanahk.

Näitus Vaal galeriis jääb avatuks 26. novembrini.