PRESSITEADE - Reet Varblane. Kuraatoritekst isiknäitusele Tallinna Kunstihoones 7.– 27.03.2005

Hiljutised tööd/ Recent Works
Jaan Toomik

Rahvusvaheliselt tunnustatud kunstnik Jaan Toomik eksponeerib viimaseid töid, mida ta varem ei ole kusagil veel näidanud: viit suureformaadilist maali ja videot. Ühtse atmosfääri loomisel on mõlemal meediumil – traditsioonilisel, ka isiklikumal maalil ja kaasaegsel, distantseeritumal videol võrdne roll. Maalid toetavad videot ja video omakorda lisab maalidesse teatud mõttes dünaamikat.

Jaan Toomik Kohtumine kuraatoriga, 2005/ Meeting with the Curator, 2005
Maalide ja video peategelane on kunstnik ise, kuid zhanrilises mõttes loob Toomik ambivalentse õhkkonna: tema autoprtreed on rohkem kui välise või isegi sisemise olemuse jäädvustused, neid võib käsitleda kultuuriliselt tähenduslike seisunditena, isegi piirsituatsioonidena. Rohkem kui varem, on kunstnik rõhutanud literatuurset momenti: tema maalide pealkirjad on muutunud tähenduslikumateks, osutavamateks: “Kunstniku kohtumine kuraatoriga”, “Kergejõustik”, “Langevari”. Kuid sedagi tähenduslikkust pole võimalik ühemõttelisena vaadata: Toomik on võimeline naerma enda ja maailma üle. Vaatamata järjest suurenevale (enese)iroonilisele kõrvalpilgule, on ka need maalid ning video “Juga” täis valulisi konnotatsioone.
Viimastes maalides on Jaan Toomik kasutanud akrüülvärve, mis nõuab kontsentreeritumat ja kiiremat maalimiseprotsessi.

Lapäeval, 5. märstil avas Jaan Toomik oma isknäituse Madriidi mainekas kunstikeskuses Circulo Bellas Artes. Madriidlased saavad vaadata Toomiku videoteoseid “Liina”; “Kajakad” jt.

pressiteate koostas Reet Varblane