KATALOOG - Hanno Soans. Jaan Toomik, Teekond Sao Paolosse, 1994, Videoprojektsioon, peegelkoridor, 1994 [http://ekm.artun.ee/kunstnikud/Toomik_Jaan/index.html]


Teekonnast Sao Paolo biennaalile algab Toomiku läbimurre rahvusvahelisse kunstiellu. Liikudes 1990ndate esimesel poolel postminimalistliku protsessikunsti üha neutraalsemate variantide suunas jõuab ta peegli ja topeltreaalsuse teema juurde. Ta teeb pingutusi autorimina eemaldamiseks neist lihtsatest, sügavalt isiklikest kontseptuaalsetest aktsioonidest, mis saavad tema videode aluseks.

Töö lähtus Toomiku tähelepanekust, et tema sünnilinn Tartu, Praha (kus ta 1989. aastal tudengina viibides tegi koos Vano Allsaluga performance´i "Minu munn on puhas") ning talle veel tundmatu Sao Paolo (kuhu minekuks ta parasjagu valmistus), asuvad geograafiliselt ühel ja samal joonel. Neid linnu, mida Toomik käsitleb kui sõlmpunkte, läbib suur jõgi. Iselaadi vettekastmisriituse kaudu kolmel jõel oma peegelkuupi ujutades realiseerib Toomik oma teadvust läbiva joone, muudab selle füüsiliseks kogemuseks. Seda lihtsat psühhogeograafilist liitmistehet toetab video, mis keskendub kuubi ujutamisele, sidudes konkreetsete linnade fragmentaarsed heiastused peegelkuubil üheks katkematuks miraaziks. Videopilt, mida vaataja näeb peeglitest tunneli lõpus, monumentaliseerub lõpututes peegeldustes, kus vaatajal on raske lokaliseerida Toomikut, konkreetseid jõgesid ja lõpuks ka iseennast.

Hanno Soans