PRESSITEADE - Elin Kard, kuraatoritekst isiknäitusele 07.07.–18.07.2009 Draakoni galeriis

Teisipäeval, 07.07.2009 kell 18.00 avatakse Draakoni galeriis ERKI KASEMETS´a (1969) isikunäitus „SSS“. Näituse avamisel toimub polügoonteatri etendus „Sõrm“.

Näitus koosneb 366-st maalitud liitrisest joogipakendist. Pakendite külgedel on kujutatud kuupäev (pp-kk). Kõik kuupäevad on ühtlasi ka teostamise ajad: näiteks 1.01 on maalitud esimesel jaanuaril, 2.01 teisel jaanuaril jne. Näitusekomplekt ei ole valminud järjest ühe aasta jooksul, vaid on mitmete aastate tööde kollektsioon. Esimesed kuupäevadega pakendid pärinevad aastast 1994, seinale on kohati sattunud kõrvuti pakid, mille tegelike valmimisaegade vahe ulatub üle tosina aasta. Installatsioonil puudub seega nähtav kronoloogiline järgnevus - paki välispinnal info teostamisaasta kohta puudub. Kuupäevad kulgevad seinal siiski tavapäraselt kuude ja päevade kaupa. Erinevalt tavakalendrist viib kuupäevarida lõpuks tagasi täpselt samasse kohta. Tekib tsükliline mudel, kus aeg ei kulge ühesuunaliselt mööda sirget joont, vaid ringikujuliselt ja korduvalt: lõpetades ja uuesti alustades.

Kui aasta-aegade vaheldumine looduses tundub olevat kestnud lõputult, siis oma isikliku eluea-arvestust peab inimene hoolikalt; näituselgi on üsna lihtne otsida üles oma sünnipäeva kujutav pakimaal, lähemale astuda ja sellele näpuga osutada. Silm, samm, sõrm. Samamoodi on hõlbus leida vanemate või laste tähtpäevi. Mõtteliselt mööda galeriiseina ringrada tiirutades on ehk võimalik tajuda ka läbitud aastate teepikkust. Sellisena on pakiring universaalne ja kõigile ühtviisi kasutatav. Üks küsimus jääb aga alatiseks: mis juhtub kui eluringitamine lõppeb ja näpuga näidatavale algusele saab teatavaks ka lõpp-pakk. Kas punktide vahele moodustub läbitud tee pikkune sirge? Või ühenduvad algus ja lõpp uueks ja suureks ringiks, kus järeltulijate sünnihetkedest hargnevad uute ringide algused?  "Aja taasringluse" igavikuline küsimuSSS. Sünd.Sigimine.Surm.

Erki Kasemets

Näitus jääb avatuks kuni 18. juulini 2009.