KRIITIKA - Mari Rebane, Kunstnik lahkab näitusel iseenda seksuaalsust. – ERR Uudised 31.03.2010

Kunstnik Anna-Stina Treumund lahkab Kunstihoone galeriis iseenda seksuaalsust näitusega "Sina, mina ja kõik, keda me ei tea".

Anna-Stina Treumund on esimene, kes avalikult kõneleb endast kui lesbist, tõstatades sellega teema, millest Eestis keegi seni pole tahtnud või julgenud rääkida, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Kuigi meile meeldib mõelda endast kui demokraatlikust ja põhjamaiselt tolerantsest rahvast, suhtutakse Eestis homoseksuaalidesse väga suure eelarvamusega. Treumundi sõnul on iga kümnes inimene homoseksuaal, aga ta ei julge sellest rääkida.

"See on probleem endiselt. Kui homofoobid ei heidaks seda koguaeg ette, et te olete perverdid, te olete rõvedad, siis ma ka ei teeks sellest näitust, ma ei vastaks neile oma töödega. See on minu vastus neile, et me pole perverdid," rääkis Anna-Stina Treumund.

Iseenesest pole midagi uudset seksuaalsusest kõnelemises, kunst on seda teinud aastasadu - ainult et meeste poolt vaadatuna ja heteroseksuaalsusest. Ka noore homoseksuaalse naiskunstniku eneseväljendus poleks midagi uut, kui see ei toimuks Eestis.

"Absoluutselt uus Eesti kontekstis on see, et tõesti keegi ei ole varem lesbilist seksuaalsust visuaalselt nii otseselt ja selgesõnaliselt väljendudes kujutanud. Ta teeb mingis mõttes väikest kunstilist revolutsiooni, aga samas tõstatab ta erakordselt olulise sotsiaalse, kultuurilise küsimuse selle kohta, kuidas meil Eestis suhtutakse teistsugusesse seksuaalsusesse," rääkis kunstiteadlane Katrin Kivimaa.

Kivimaa loodab, et näitusega sünnib ühiskonnas ka debatt selle üle, et sallivusega ei ole meil asjad väga hästi. Näitus "Sina, mina ja kõik, keda me ei tea" jääb avatuks 18. aprillini.